Arónia - Čierna jarabina  Objavte silu ukrytú v Arónii  Každý deň trochu ARÓNIE 

\"aronie


» Arónia recepty
Recepty - arónia čierna

Pre tých, ktorí sami pestujú aróniu alebo majú možnosť dostať sa k čerstvým plodom arónie čiernej, ponúkame niekoľko tipov a receptov ako možno plody arónie spracovať v domácich podmienkach.

Všetkým milovníkom experimentov v kuchyni - pokiaľ máte skúsenosti s aróniu, o ktoré by ste sa radi podelili s ostatnými, napíšte nám. Radi vaše príspevky uverejníme.

 

  • Aróniu pre jej charakteristickú trpkosť je vhodné kombinovať s ďalším ovocím: najbežnejšie – jablká, hrušky, dula, šípky.
  • Pre vysoký obsah antioxidantov v arónii, nie je potrebné pridávať konzervačné látky.
  • Ako náhradu cukru možno použiť stéviu.

 

 Arónia v cukre, aj zaváraná

 Aróniu čiernu sa odporúča zavárať s väčším množstvom cukru.

 Pre trpkosť plodov je vhodné ich predvariť v cukrovom roztoku. V 1 litri vody rozpustite 1,5 kg cukru v (získate 1,9 l nálevu). Varením v ňom arónia stratí tuhosť a čiastočne sa presladí. Pozor, nesmie sa však rozvariť. Keď sú arónie zmäknuté, elastické a úplne presiaknuté sladkým roztokom, varenie ukončite.

Už v tomto stave môžete presladené plody použiť alebo ich zavariť.

Na zavarenie sú vhodnejšie menšie poháre. Naplňte ich bobuľami a zalejte cukrovým roztokom, v ktorom ste aróniu predvarili. Potom ich sterilizujte vo vodnom kúpeli horúcom 80°C po dobu 20 minút.

V zime môžete sladkými guličkami ozdobiť napríklad koláč a cukrovým roztokom si osladiť a ochutiť čaj. Trpkosť plodov síce úplne nevymizne, ale hriať vás môže vedomie, že doprajete svojmu telu naozaj zdravú pochúťku.

http://www.ireceptar.cz/

 

Aróniu v sladkej šťave

Dajte aróniu do pekáča bez vody a nasypte 1/2 kg cukru na 1 kg jarabín. Pečte v rúre pri miernej teplote, pokiaľ nepustí šťavu. Občas zamiešajte, a ak sú plody príliš suché, podlejte ich troškou vody, aby sa nepripálili. Potom nimi naplňte poháre a zavarte.

(Olga Baloušková, Zbuzany)

 

Kompót z arónie

Na 2 kg jarabín budete potrebovať 1 kg cukru.

Aróniu na noc namočte aj so stopkami. Ráno plody otrhajte a asi s 2 dl vody päť minút varte pod pokrievkou a ďalších desať minút bez pokrievky.

Pridajte cukor a varte ešte ďalších desať minút. Kompótom naplňte poháre, navrch dajte kyselinu sorbovú (prášok) a celofán.

(Nikola Poláková, Roztoky u Jilemnice)

 

Kandizovaná arónia na maškrtenie

Umytú aróniu dajte do polievkovej misy s pokrievkou. Nalejte na ňu horúci zvarený cukrový nálev (1 kg cukru na 1/2 l vody) a dajte do chladu.

Druhý deň sirup zlejte a prevarte.

Tento postup opakujte asi osem dní, kým sa sirup nevyvarí.

Potom aróniu usušte v rúre alebo na prudkom slnku.

Môžete pridať trochu želatíny, aby cukor na ovocí ostal krásne biely.

 

(Josef Pilnáček, Hradec Králové)

 

Jablkový džem s aróniou

Odšťaviť 250g arónie, v hrnčeku uvariť 250 g jabĺk a 100ml vody (na kašu). Do jablkovej kaše pridáš šťavu z arónie a 500 g cukru.

Spolu povariť, naplniť do čistých pohárikov. Zatvorené obrátiť hore dnom a nechať vychladnúť.

 

Džem z arónie

15min prevariť aróniu a prepasírovať – zbavíme ju tak zrniečok.

Pridáme cukor (polovica váhy prepasírovanej hmoty arónie) a na miernom ohni varíme.

Po zhustnutí nalievame do pohárov.

 

Džem z arónie s jablkami


V pomere 1:1 - na 1kg bobúľ arónie 1kg jabĺk - olúpaných a nastrúhaných. Krátko povaríme

bobule samé popraskajú. Pridáme kúsok celej škorice, pár celých klinčekov a podľa návodu pridáme želírujúci cukor. Povaríme a horúci džem plníme do pohárov.

 (Soňa Šolcová)
 

Sirup z plodov arónie, malín a černíc

Odšťavíme ovocie v pomere 80% arónie, 10%malín a 10% černíc. Pridáme cukor podľa váhy získanej šťavy v pomere 1:1 (koľko váži šťava toľko cukru).
Necháme vychladnúť. Naplniť sirupom misku na ľad a zmraziť. Zmrazené kocky môžeme pridávať ako sirup do minerálky, vody, prípadne do čaju.

 

 

Likér z arónie čiernej

Do štvorlitrovej fľaše dajte 1 l plodov arónie a zalejte 1 l jemnej liehoviny (vodka, brandy, rum).

Nechajte 14 dní uložené v chladnej miestnosti. Každý deň premiešajte.

Po dvoch týždňoch zvarte liter vody s 1 kg krupicového cukru a vychladnutý roztok nalejte k arónii. Nasledujúcich štrnásť dní fľašu denne premiešajte. Potom výluh sceďte do fliaš a uložte.

 

http://www.ireceptar.cz/

 

N2M2YTY1MT