Arónia - Čierna jarabina  Objavte silu ukrytú v Arónii  Každý deň trochu ARÓNIE 

\"aronie


ČO JE ARÓNIA

 


Arónia - liečivá rastlina, zdravé bobule

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) patrí spolu s a. jahodovolistou (A. arbutifolia), a. čerešňovolistou (A. prunifolia ) do rodu Arónia a má niekoľko odrôd. Môžeme sa stretnúť aj s názvom jarabina čierna, aj keď jarabina (Sorbus) je samostatný ovocný druh.  Pôvodom Arónia čiernoplodá pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Najbežnejšie sa vyskytuje vo vlhkých lesoch a močiaroch. Je rozšírená aj v severnej časti Európy na území Nemecka, Poľska, Bieloruska a Ruska.

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa) je ker rastúci i u nás. Je skutočným šampiónom medzi liečivými rastlinami.Arónia ľudovo nazývaná jarabina čierna je ker dorastajúci do výšky 2-3 metrov a pochádza z východnej časti Severnej Ameriky z oblasti dnešnej americko-kanadskej hranice. Tu sa rozšírila vo všetkých nadmorských výškach a rastie divoko na nekonečných plochách. Indiánske kmene poznali tento ker veľmi dobre a jeho plodom pripisovali veľký liečebný účinok. Slavný ruský botanik a šľachtiteľ I.V.Mičurin objavil Aróniu pre starý európsky  kontinent v Amerike okolo roku 1900 a priviezol ju do Ruska pre vlastné pestovateľské účely.  Vyšľachtil niekoľko mrazu odolných odrôd, okrem iných aj Aronia melanocarpa. Z Ruska sa ker rozšíril cez Ukrajinu a Poľsko prakticky do celej Európy, najmä ako okrasný ker.

Arónia v iných jazykoch

Ako sa opýtať na aróniu v cudzine? S botanickým názvoslovím by sme asi ťažko pochodili. Rozšírme si teda náš slovník o nové pojmy: "Chokeberry (v angličtine)," Appelbe (holandsky), "Černoplodnaja koruša" (bulharsky), "Aronia Czarna" (polsky), "Rjabina černoplodnaja" (rusky) a "Arónie" ľudovo "Černá jeřabina" alebo "Černý jeřáb" (česky)".


Ak chcete poláskať svoju dušu príjemným zážitkom, vydajte sa za slnečného jesenného počasia na prechádzku do sadu s kríkmi Arónie. Žiarivo červené sfarbenie listov týchto kríkov si vás nepochybne podmaní svojím kúzlom.  Nie menej krásne je na jar krehké  kvetenstvo Arónie, ktoré je nápadne podobné jabloňovým  kvetom. Lata má až 20 kvetov a kvitne pomerne neskoro v máji. Na jeseň sa listy sfarbujú do jasno červených odtieňov.


Arónia sa používa vo východnej Európe už po celé desaťročia ako liečivý prostriedok a nemala by chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Čierne plody veľkosti väčšieho hrachu majú špecifickú sladko-kyslú až mierne trpkastú chuť. Plody sú vitamínovou bombou, obsahujú aj antiplesňové a antibakteriálne látky a preto sa málo kazia. Obraté vydržia v chlade a tme čerstvé 2 mesiace i dlhšie. Je vhodné obrať ich až po prvých mrazoch. Pri príprave šťavy je výťažnosť až 65 – 70 percent a šťava nepodlieha skaze. Zo sušených jabĺk a plodov arónie sa pripravuje ovocný čaj. Z plodov sa robia kompóty, džemy, šťava a jedia sa samozrejme aj surové.

Arónia má síce nižší obsah vitamínu C (10 - 60 mg na 100 g), ale veľké množstvo ďalších fyziologicky cenných látok. Obsahuje bioflavonoidy, veľa vitamínov (P, PP, B2, B9), karotény, pektínové látky, rutín (skôr označovaný ako vitamín P), triesloviny. Sorbitu obsahujú až 3,5% - je náhradou cukru pre chorých cukrovkou. Majú značný obsah železa, bóru, fluóru, mangánu, medi, kobaltu, molybdénu a atď.  Plody bez semien obsahujú až 400 mikrogramov jódu na 100 g. Ide o prvok žiaduci hlavne pre tehotné a kojace ženy a deti. U detí má jód dôležitú úlohu pri rozvoji mozgu a inteligencie, pri prevencii zubného kazu, a s ďalšími látkami arónie i na posilnenie imunitného systému. U dospelých i detí je jód dôležitý pre činnosť štítnej žľazy, hormonálnu rovnováhu a ochranu pred rádioaktívnym jódom (vysokým obsahom jódu je toto ovocie blízke plodom kiwi). Bioflavonoidy podporujú pôsobenie vitamínu C a pôsobí s ním často synergicky.

Plody arónie je vhodné doplniť vitamínom C v tabletách alebo konzumáciou ovocia s vyšším množstvom vitamínu C a  bioflavonoidov.

Rutín obsiahnutý v plodoch arónie sa používa na výrobu liečiv.

Plody majú až 60% šťavy a z plodov sú výborné kompóty, zavarenina, džem, vína, likér. Plody sa dajú tiež sušiť: Nepodliehajú ľahko plesniam, kvasinkám ani bakteriálnej hnilobe.

V dnešnej dobe syntetických sirupov a nápojov je šťava z arónie vítanou zmenou pre prípravu nápojov. Predávané šťavy z arónie po zriedení s vodou (1:1) predstavujú nápoj, ktorý možno odporučiť deťom i dospelým, ktorí sa bez prisladzovaných nápojov zatiaľ nedokážu obísť.

ZjQzODJ